Rewitalizacja Społeczna Dzielnic
Fundacja FOSA od 10 lat, od początku swojej działalności, inwestuje i rozwija różnorodne formy wsparcia terapeutycznego i środowiskowego na rzecz gdańskich rodzin z różnie nasilonymi problemami.
Problemy to naturalny stan dobrze funkcjonującej rodziny. Rolą rodziny jest te problemy na bieżąco rozwiązywać i akceptować te nierozwiązywalne.

Każda rodzina ma problemy, ale gdy jest ich za dużo, potrzebna jest pomoc. Liczba problemów, które może znosić rodzina, jest wynikiem przede wszystkim dojrzałości rodziców/opiekunów.
Gdy rodzina nie jest w stanie „metabolizować” problemów, staje się rodziną z wieloma problemami (wieloproblemową), a gdy nie otrzyma adekwatnej pomocy, może stać się rodziną z dysfunkcjami (czyli taką, w której przestaje zależeć na dobrym życiu poszczególnych jej członków, np. zaniedbuje, instrumentalizuje itp.).
Zaczęliśmy działania w obszarze rewitalizacji Dolnego Miasta w Gdańsku od projektu ze środków MPIPS, aktywizującego psychospołecznie i zawodowo 100 rodzin i osób z zaburzeniami psychicznymi.
W ramach realizacji zadania oferowane było specjalistyczne wsparcie, które obejmowało: konsultacje specjalistyczne takie jak logopedyczne, doradcy zawodowego, konsultacje psychologiczne i psychoterapię, konsultacje pedagogiczne i terapię pedagogiczną, konsultacje prawne, zajęcia integracyjne – trening umiejętności społecznych z elementami socjoterapii dla dzieci, zajęcia psychoedukację dla rodziców i grupy wsparcia.
Rodziny na Dolnym Mieście zaczęliśmy wspierać od 2010 roku w niewielkim lokalu przy ul. Toruńskiej.


Następnie, od 10.05.2012 do 21.06.2015, wraz z Biurem Rozwoju Gdańska realizowaliśmy poddziałania w poradni dla rodziców. Mieszkańcy rewitalizowanych ulic Dolnego Miasta mogli skorzystać z bezpłatnych specjalistycznych konsultacji i zajęć grupowych. Łącznie wsparcie uzyskało 189 rodzin, w większości osób z zaburzeniami psychicznymi i rodzin głęboko dysfunkcyjnych
W latach 2016 i 2018 wsparcie dla łącznie kilkuset rodzin z tego rejonu było utrzymywane przez Gminę Miasta Gdańska w ramach projektów „Poradnia Toruńska” itp..


W odpowiedzi na te sukcesy Biuro Rozwoju Gdańska oraz Gdańskie Nieruchomości utworzyły Centrum Wsparcia i Terapii Rodzin przy ul. Radnej 3/2, w którym Fundacja FOSA kontynuowała swoje działania w oparciu o wielokrotnie lepsze warunki lokalowe, ale trudniejsze projekty.
W okresie od marca 2019 do lutego 2021 realizowaliśmy swoją część partnerskiego projektu wsparcia dla rodzin – jednak ze względu na ograniczone środki zdecydowaliśmy się skierować swoje działanie przede wszystkim wobec adolescentów oraz młodych dorosłych z rodzin dysfunkcyjnych. Odziaływać w takie sposób by dostarczyć im korekcyjnych doświadczeń i oddziaływań zmieniających ich zdeterminowany przez styl życia rodziny los.
W latach 2022-2024 utrzymywana jest trwałość projektu w formie wsparcia specjalistycznego, treningów grupowych oraz animacji.


Dobre praktyki lokalnej poradni
- Wyjście poza gabinet, praca środowiskowa i animacyjna.
- Współpraca międzyinstytucjonalna zespołu poradni.
- Grupy dostosowane do potrzeb młodszych uczestniczek i uczestników „Power Girl!”, „Socjo-Komp” oraz młodzieży. Praca psychologiczna podczas wspólnych rozgrywek „League of Legends”.
- „Oswajanie” i personalizowanie rodzin z lokalnej społeczności z konkretnymi specjalistami podczas uczestnictwa w festynach lokalnych.
Rodziny na Starym Chełmie i Biskupiej Górce zaczęliśmy wspierać od 2019


Znajdziecie nas również na Starym Chełmie i Biskupiej Górce, gdzie realizujemy nasze najnowsze projekty i innowacje.
You must be logged in to post a comment.