Klub Samopomocy

Klub samopomocy Fosa powstał w 2023 roku i połączył dwa działające w poprzednich edycjach projekty: Klub samopomocy Chopin Club oraz Klub samopomocy Dolnomiejski Klub, które funkcjonowały dotąd kolejno od 2008 i 2011 roku.

Wprowadzenie 

Klub samopomocy Fosa powstał w 2023 roku i połączył dwa działające w poprzednich edycjach projekty: Klub samopomocy Chopin Club oraz Klub samopomocy Dolnomiejski Klub, które funkcjonowały dotąd kolejno od 2008 i 2011 roku. Wspomniany Chopin Club był drugim zadaniem zleconym nowopowstałej Fundacji FOSA przez ówczesny MOPS. Kilkoro uczestników, którzy rozpoczęli w 2008 uczęszczanie do klubu, jest z nami do dziś w nowej formule klubowej! W ramach klubu przez pięć dni w tygodniu (zazwyczaj poniedziałek-piątek) odbywają się trzygodzinne zajęcia tematyczne( 15.00- 18.00) zgodne z zainteresowaniami, możliwościami i potrzebami uczestników klubu, na bieżąco modyfikowane pod wpływem decyzji większości uczestników.

Klub Samopomocy

#Klub

Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska

INFORMWACJE O OFERCIE:

Dla kogo?

Informacja a grupie docelowej

Do udziału z zajęciach zapraszamy:

  • dorosłe mieszkanki i dorosłych mieszkańców Gdańska, które borykają się z problemami psychicznymi lub neurologicznymi

Jaka oferta?

Informacja o formach i rodzajach wsparcia

W ramach działań klubu samopomocowego Fosa prowadzimy zajęcia aktywizujące społecznie. Zajęcia mają na celu zwiększanie zaradności i samodzielności życiowej osób wymagających wsparcia w tym zakresie, poprzez wskazywanie im aktywności społecznych różnego typu i towarzyszenie im w tych aktywnościach.
Działania prowadzone są z podziałem na tak zwane „Dni”.

  • „Dzień kulinarny” -podczas tych zajęć prowadzone są treningi z zakresu nauki przygotowania posiłków z uwzględnieniem planowania, doboru odpowiednich produktów, treningu ekonomicznego podczas wspólnych zakupów.
  • „Dzień wyjściowy” -to wyjścia uspołeczniające, podczas których realizowane są treningi umiejętności społecznych w przestrzeni miejskiej.
  • „Dzień gier”-ramach zajęć korzystamy z gier planszowych i towarzyskich, a także sportowych.
  • „Dzień pasji” to nazwa dnia, w którym celem jest rozwijanie lub podtrzymanie pasji wśród uczestników. Uczestnicy maja okazje dzielenia się swoimi zainteresowaniami i korzystaniem z atrakcji jak wyjść na wystawę, do kina czy odkrywanie nowych miejsc w przestrzeni trójmiasta.

    W czasie wszystkich zajęć integrujących pomagamy uczestnikom budować odpowiednie relacje koleżeńskie, nawiązywać znajomości i rozwijać umiejętności poznawania innych ludzi. Ważnym obszarem działalności Klubu są działania samopomocowe, co oznacza, że dajemy przestrzeń i możliwości do tego, aby uczestniczki i uczestnicy rozwiązywali swoje trudności i rozwijali swoje umiejętności korzystając z doświadczeń i umiejętności innych osób w grupie. Poprzez psychoedukację pomagamy dbać o zdrowie i kształtujemy postawę aktywną i odpowiedzialną za własny proces leczenia i utrzymywania możliwe najlepszego stanu zdrowia, zarówno psychicznego jak i fizycznego. Jeśli jest to potrzebne, wspieramy także poprzez indywidualne konsultacje lub terapię.

W jakim okresie realizowane jest wsparcie?

Informacja o okresie wsparcia

  • 01.11.2023 r. do dnia 31.10.2026 r.

Siedziba projektu

informacje mówiąc o tym gdzie nas najdziesz

ul. Solec 4

Gdańsk



Jak się zapisać?

informacja o sposobnie i możliwości zapisu oraz dane kontaktowe

Telefoniczne: 503 055 049


Zdjęcia z realizacji projektu