Pomagamy w Gdańsku

Punkt Informacyjno-Konsultacyjny „PIK FOSY” w Gdańsku to inicjatywa Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry (FOSA). Powstał w 2016 roku i ma na celu udzielanie wsparcia psychologicznego oraz informacji na temat dostępnych usług w obszarze zdrowia psychicznego dla mieszkańców Gdańska1.

Psychika

Gdańsk

Kampania

Zdrowie

Razem

Zapoznaj się z naszymi działaniami w obszarze kampanii i zdrowia psychicznego


START

Punkt Informacyjno – Konsultacyjny PIK FOSY działa od 2016 roku, oficjalne otwarcie odbyło się 19.09.2016 roku podczas „Ogrodu Tolerancji” w ramach Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie. Od początku trwania projektu jego główna siedziba znajduje się w siedzibie Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA, przy ulicy Chopina 42 w Gdańsku.


ZAWSZE OSOBNY A ZINTEGROWANY

PIK FOSY funkcjonuje jako osobne działanie ale również włączany był do innych zadań takich jak: Gdański Model Deinstytucjonalizacji Usług na Rzecz Osób z Zaburzeniami Psychicznymi (2017-2020), czy też Gdańskiego Centrum Równego Traktowania (2019). Od 2019 roku prócz strony www.wsparciewgdansku.pl funkcjonuje również aplikacja mobilna pod tą samą nazwą.


ZAWSZE GOTOWY NA BIEŻĄCE SYTUACJE

PIK od początku swojego istnienia odpowiada na potrzeby mieszkanek i mieszkańców Gdańska. Poza standardowymi działaniami PIK takimi jak: konsultacje psychologiczne, spotkania informacyjno-edukacyjne, promocyjne, dostosowywaliśmy nasze działania do potrzeb, szczególnie w sytuacjach kryzysowych: po zabójstwie Prezydenta Pawła Adamowicza punkt został przemianowany na Punkt Interwencji Kryzysowej, podobnie po wybuchu wojny na Ukrainie w ramach Miejskiego Systemu Interwencji Kryzysowej udzielaliśmy wsparcia w punkcie pomocy uchodźcom z Ukrainy na Dolnej Bramie.


ZAWSZE RAZEM Z INNYMI

Realizowane spotkania z CPSami, PPP, Pedagogami szkolnymi, organizacjami pozarządowymi, Gdańskim Centrum Kontaktu, oddziałem psychiatrycznym UCK.


ZAWSZE WSZARSZATOWO

Jako Projekt PIK A-N w trakcie swojej dwuletniej działalności prowadziliśmy liczne warsztaty psychoedukacyjne, szkolenia dla pracowników gdańskich instytucji. Byliśmy także obecni na wielu wydarzeniach i festynach związanych ze zdrowiem psychicznym i uzależnieniami. Propagowaliśmy rolę wsparcia jako ważnego elementu dobrostanu psychofizycznego.

Stworzyłyśmy warsztaty psychoedukacyjne dla dzieci i młodzieży „Higiena cyfrowa”, „Zachowania ryzykowne” oraz „Stres i sposoby na jego redukcję”, a także odwiedzałyśmy instytucje pomocowe na terenie Gdańska (pogotowie opiekuńcze, ośrodki opiekuńcze, domy dla dzieci)


Autorki kampanii:

Katarzyna Suska

Dominika Salwach – Kuberska

Daria Stankiewicz

Staramy się rozwiązywać problemy także z poziomu społecznego.

Gdańsk to wspaniałe miasto i zasługuje na zdrowie